چالش کنکور از دیروز تا امروز

چالش  کنکور  از  دیروز تا امروز
همه ما انسان‌ها از زمان ورود به جامعه تا کنون با چالش‌های گوناگونی دست و پنجه نرم کرده ایم که قطعا یکی از آن‌ها پشت سر گذاشتن غول به اصطلاح بزرگی به نام کنکور است.

بیشتر دانش آموزان و دانشجویان سالانه برای شرکت در کنکور آماده می‌شوند و برخی بعد از اتمام آن به هدف نهایی خود دست می‌یابند و بعضی دیگر به عنوان فرد پشت کنکوری یک سال دیگر را انتظار می‌کشند تا شاید در سال بعد از آن به هدف نهایی خود برسند.

تمامی مشاوران آموزشی و کنکور مدعی این موضوع بوده و هستند که موفقیت و قبولی در کنکور کاملا بستگی به نحوه تست زنی افراد دارد؛ بنابراین باید بدانید که مطالعه کنکور صد پله با مطالعه دروس مدرسه و دبیرستان متفاوت است.

البته این نکته را هم در نظر بگیرید که قبولی در کنکور نیازمند جز به جز خواندن مطالب کتاب است و حفظ کردن آن چیزی را دوا نمی‌کند. پس لازم است با برخی از روش‌های مطالعه کنکور آشنا شوید تا بتوانید درصد بالایی را در کنکور کسب کرده و آرزوی قبولی در دانشگاه مورد علاقه خود که سال‌ها در دل داشتید را با انجام همین تکنیک‌ها محقق کنید.

یادگیری مطالب کتاب

در وهله اول باید حتما مطالب کتاب را بلد باشید و نیازی نیست که به سراغ تست زنی بروید، البته اگر از قبل مطالب جزوه یا کتاب را بلدید می‌توانید برای شروع تست‌های آن هم آماده شوید، دقت کنید که تنها حفظ کردن جوابگوی هدف شما نبوده و باید حتما روی جزئیات کتاب تسلط لازم را پیدا کنید.

داشتن برنامه ریزی منظم


اگر می‌خواهید در درس‌های کنکور موفق شوید و درصد بالایی را به دست آورید باید حتما با برنامه ریزی پیش بروید. ساعات زیادی را به مطالعه دروس اختصاص دهید و در کنار آن‌ها تست بزنید تا بتوانید نتیجه خوب و موفقی را از کنکور به دست آورید.

برای فهمیدن اینکه چگونه درس بخوانیم تا در کنکور موفق شویم، مهمترین نکته‌ای که باید رعایت کنیم برنامه ریزی کردن است. داشتن یک برنامه خوب و قابل اجرا علاوه بر اینکه می‌تواند در تعیین مسیر خود به شما کمک کند، به شما انگیزه و میل مضاعفی نیز برای درس خواندن می‌دهد. همچنین هدف گذاری کردن بر اساس این برنامه به شما کمک می‌کند که هرگاه بازدهی و ساعات مطالعه تان کاهش یافت، بتوانید با نکاه کردن به این برنامه باز هم به مسیر خود باز گردید. فقط فراموش نکنید که این برنامه باید کاملا واقع بینانه و قابل اجرا باشد. چرا که برنامه ریزی‌هایی که پشتوانه اجرایی ندارند، علاوه بر اینکه هیچ کمک به شما نمی‌کنند بلکه باعث به وجود آمدن احساس ضعف و کاهش اعتماد به نفس نیز در شما خواهند شد.

 یادگیری تکنیک‌های تست زنی


برای موفقیت در کنکور باید تکنیک‌های تست زنی را خوب یاد بگیرید و سرعت عمل داشته باشید. دانش آموزان باید بدانند که لازم نیست هر سوالی در کنکور جواب داده شود و فقط باید به سوالات پاسخ داد که مطمئن هستند درست است. باید ابتدا متن کتاب درسی را خواند، به صورت مفهومی درس را مطالعه کرد و تمرین و مسئله حل کرد. در ادامه باید تست‌های زیادی را کار کرد و تکنیک‌های تست زنی را به خوبی آموزش دید.
نوشته شده توسط محمد بخت آور
تاریخ 03/08/1400